zarządzanie produkcją

Systemy ERP do zarządzania produkcją

Secondary Button

Wdrażane przez nas systemy wspierają zarządzanie wszystkimi procesami biznesowymi w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Kontrola zasobów surowców, stanu technicznego maszyn, nadzór nad jakością produktów, harmonogramem i płynnością produkcji czy optymalizacja czasu i zużycia materiałów to tylko niektóre z obszarów wsparcia systemów ERP dla firm produkcyjnych. Zapewniają precyzyjne planowanie i sprawną realizację wszystkich etapów procesów produkcyjnych. Dostarczają dokładne i przekrojowe dane na temat każdego etapu produkcji. Trudno sobie wyobrazić dzisiaj konkurencyjną i rentowną firmę produkcyjną bez nowoczesnego systemu zarządzania.

Obszary wsparcia zarządzania produkcją

planowanie i harmonogramowanie produkcji​

obliczanie technicznego kosztu wytworzenia​

kontrola (monitoring) procesów produkcji

planowanie dostaw i magazynu surowców

zachowanie ciągłości produkcji

optymalizacja procesów produkcji

kontrola jakości

zarządzanie produkcją seryjną lub na zamówienie

dokumentacja produkcji

Korzyści z wdrożenia systemu ERP dla produkcji:

Automatyzacja i większa wydajność

Wdrożenie dobrego systemu pozwala na poprawę efektywności produkcji dzięki szczegółowej kontroli na każdym etapie procesów produkcyjnych. Umożliwi zwiększenie wydajności bez konieczności zatrudniania dodatkowego personelu, a tym samym ograniczy wzrost kosztów produkcji. Ograniczy wiele czynności manualnych co skróci czas wielu procesów oraz zminimalizuje ilość błędów związanych z obsługą człowieka.

Wszystko pod kontrolą

Pełny obraz sytuacji zarówno o samym przebiegu produkcji ale również o procesach w firmie dzięki licznym danym gromadzonym przez system. Pomaga to planować i optymalizować poszczególne etapy oraz czynniki mające wpływ na produkcję. Pozwala również uniknąć wielu przestojów oraz nieplanowanych zdarzeń i sytuacji. Zapewnia monitoring procesów i etapów i ich sprawną koordynację.

Optymalne wykorzystanie zasobów

Więcej danych i możliwości efektywniejszego zarządzania wszystkich zasobów na poszczególnych etapach produkcji. To prosta droga do zwiększenia mocy produkcyjnych, skrócenia przestojów, większej kontroli nad sprawnością i wydajnością urządzeń  i optymalnego wykorzystania maszyn, obsługi i czasu. To wszystko ma przełożenie na oszczędności i wzrost konkurencyjności.

Maksymalne wykorzystanie zapasów surowców

Analiza i monitoring zapasów materiałów potrzebnych do realizacji bieżących pozwala na lepsze wykorzystanie materiałów, efektywniejsze planowanie dostaw i zapasów magazynowych. Dzięki danym gromadzonym w systemie, można usprawnić procesy dostaw i gospodarki materiałów. Można również lepiej zarządzać łańcuchami dostaw i współpracę z kooperantami.

Zarządzanie parkiem maszynowym i narzędziowym

Dzięki informacjom w systemie o maszynach i narzędziach procesy produkcyjne mogą być jeszcze bardziej wydajne i niezawodne. Monitoring urządzeń, kontrola i raportowanie przeglądów oraz napraw ograniczą nieplanowane przestoje i nieefektywne wykorzystanie często kosztownych urządzeń i systemów.

Szybka wycena i kalkulacje

Kalkulacje kosztów produkcji oraz wyceny projektów mogą być znacznie prostsze i szybsze i obarczone znacznie mniejszym marginesem błędu. Te same dane i narzędzia kalkulacyjne pomogą również szybko i dokładnie określić koszty modernizacji lub modyfikacji produkcji, a także przygotować symulacja dla licznych wariantów.

Pełna integracja i kontrola

Dzięki integracji z administracją, finansami oraz procesami HR można uzyskać pełny obraz i wprowadzić lepsze zarządzanie wszystkich procesów biznesowych a tym samym poprawić wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Kto skorzysta z wdrożenia systemu ERP w firmie produkcyjnej?

Zarząd

systemy dostarczają precyzyjnych i realnych danych oraz pozwalają na pełny obraz procesu

Szef produkcji

systemy pomagają w obniżaniu kosztów produkcji poprzez planowanie pracy pracowników, czasu maszyn i urządzeń

Kierownik produkcji

systemy umożliwiają szczegółową kontrolę procesów produkcyjnych, co pozwala poprawić efektywność

Kierownik magazynu

systemy pozwalają na wystawianie dokumentów magazynowych na częściowe wydania surowców do produkcji oraz częściowe przyjmowanie produktów

Dział handlowy

systemy dostarczają precyzyjnych i realnych danych oraz pozwalają na pełny obraz procesu

Planista

systemy pomagają w obniżaniu kosztów produkcji poprzez planowanie pracy pracowników, czasu maszyn i urządzeń

Dział Zakupów

systemy umożliwiają szczegółową kontrolę procesów produkcyjnych, co pozwala poprawić efektywność

Księgowość

systemy pozwalają na wystawianie dokumentów magazynowych na częściowe wydania surowców do produkcji oraz częściowe przyjmowanie produktów

Jak wygląda współpraca i wdrożenie z Kolom?

Nasi wdrożeniowcy często podkreślają, że nie ma dwóch identycznych firm i nie ma identycznych procesów produkcyjnych. Dlatego do każdego projektu podchodzimy z dużą atencją, szukając optymalnych rozwiązań. Jednak setki przeprowadzonych wdrożeń pomogły nam wypracować proces, który pozwala nam za każdym razem skutecznie zaimplementować system na miarę potrzeb i możliwości klienta. Nigdy nie jest tak samo, ale możemy wyodrębnić kilka kluczowych etapów:

Analiza potrzeb i oczekiwań

Wspomniane różnice i specyfika branży produkcyjnej sprawia że zaczynamy od analizy wstępnej, audytu początkowego, w ramach którego określamy:

Zobacz więcej →

Na tym etapie klient poznaje nasze kompetencje oraz możliwości proponowanych rozwiązań, zaś my diagnozujemy i audytujemy obecne zasoby firmy.

  • cele i zadania systemu zarządzania produkcją
  • stan obecnych zasobów firmy (systemy, komunikacja, infrastruktura itp.)
  • oczekiwania i potrzeby użytkowników systemu
  • plan wdrożenia i integracji z obecnymi systemami

Instalacja i konfiguracja systemu

Na bazie audytu oraz ustaleń z osobami decyzyjnymi wykonujemy wdrożenie systemu i jego konfigurację a także ewentualne integracje z istniejącymi zasobami firmy. Ważnym elementem tego procesu jest zapewnienie ciągłości pracy oraz migracja danych do nowych systemów.

Dowiedz się więcej →

Szkolenie użytkowników systemu.

Kolejny ważny etap całego procesu, w ramach którego przygotowujemy wszystkich użytkowników do korzystania systemu. Szkolenia odbywają się grupowo i indywidualnie. Szkolenia grupowe mają za zadanie zapoznanie z możliwościami systemu, natomiast indywidualne są przeprowadzane na stanowiskach pracy operatorów i szczegółowo dopasowane pod ich zakres pracy w systemie.

Dowiedz się więcej →

Utrzymanie i wsparcie po wdrożeniu

Nasza rola w firmach prawie nigdy nie kończy się wraz ze wdrożeniem i oddaniem systemu. Firma oraz użytkownicy naszych systemów zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc naszych konsultantów i inżynierów. Istnieją różne formy wsparcia i opieki nad systemami w postaci:

Zobacz więcej →

  • umów serwisowych
  • doraźnej pomocy w razie potrzeby
  • stałej opieki w wybranych obszarach

Rozwiązania polecane przez nas firmom produkcyjnym

System informatyczny dobieramy po dokonaniu analizy i rozpoznaniu potrzeb klienta. Jesteśmy partnerem trzech wiodących dostawców oprogramowania do zarządzania:

więc na pewno dopasujemy rozwiązanie. Rzadko, ale zdarza się że nasze rozwiązania nie pasują do profilu i potrzeb firmy, wtedy uczciwie to mówimy i podpowiadamy klientowi w którą stronę powinien pójść, gdzie szukać rozwiązania.

Koszt wdrożenia systemu zarządzania produkcją

ILE TO KOSZTUJE?

Od czego zależy koszt wdrożenia systemu do zarządzania produkcją?

Jest wiele czynników mających wpływ na koszt wdrożenia systemu zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie. Firmy różnią się wielkością, strukturą, skalą i rodzajami produkcji, potrzebami danej branży, a także stopniem zaawansowania i skomplikowania procesów. Przy obliczaniu kosztu zakupu i wdrożenia systemu ERP bierze się pod uwagę:

  • zakres wdrożenia
  • wielkość firmy czyli liczbę użytkowników i licencji
  • sposób licencjonowania czy finansowania projektu
  • ilość procesów oraz ich stopień zaawansowania

Nie bez znaczenia są również takie elementy jak konieczność integracji z innymi systemami, czy też obecny stan infrastruktury It w firmie

Doskonale zdajemy sobie sprawę że często decyzja wyboru rozwiązania zależy od budżetu, a szacunkowy kosztorys jest niezbędny do zaplanowania inwestycji dlatego mamy wypracowane modele szacunkowych wycen, które możemy przygotować po uprzednim zbadaniu potrzeb i określeniu ramowych wytycznych wdrożenia.

Zapytaj o wstępny kosztorys

Dlaczego warto wdrożyć system zarządzania produkcją z Kolom?

Wdrożenie z doradcą a nie dostawcą

Za każdym razem dobieramy najlepsze rozwiązanie dla klienta. Dzięki współpracy z kilkoma czołowymi producentami oprogramowania ERP zawsze dopasowujemy system i rozwiązanie do klienta a nie odwrotnie. Wiedza naszych ekspertów to nie tylko znajomość systemów i doświadczenie wdrożeniowe ale również wiedza z obszarów zarządzania procesami w firmie. Automatyzacja planowania, kontrola kosztów, zachowanie ciągłości dostaw surowców, to tylko kilka przykładów z szerokiej listy kompetencji naszych wdrożeniowców.

Współpraca z ekspertami od ERP

Systemy zarządzania wdrażamy od ponad 15 lat. Nasi eksperci znają wszystkie moduły trzech wiodących dostawców rozwiązań na rynku polskim. Poznali wszystkie istotne aspekty wdrożeń systemów ERP oraz większość potrzeb i problemów klientów w praktyce, podczas wdrożeń i integracji systemów. Na podstawie doświadczenia i analiz potrzeb potrafią dobrać optymalne rozwiązanie spośród wielu możliwości.

Znamy branżę produkcyjną i jej potrzeby

Zdajemy sobie sprawę, że największym problemem z jakim zmaga się branża produkcyjna jest marnotrawstwo surowców i zasobów. Często praktykowane planowanie w Excelu nie rozwiązuje problemu, natomiast wdrożenie odpowiednio skonfigurowanego systemu ERP już tak, gdyż pomaga kontrolować produkcję w szerokiej perspektywie: magazynu, zasobów ludzkich, maszyn i harmonogramowania szczegółowego. Dowodem na tą są długotrwałe umowy z klientami u których wdrożyliśmy systemy oraz liczne wdrożenia na podstawie rekomendacji i poleceń zadowolonych klientów.

Jesteśmy cały czas „pod ręką” – lokalnie i zdalnie

Wiemy jak ważna dla naszych klientów jest szybka dostępność ekspertów i inżynierów systemowych, zarówno na etapie wdrożenia i integracji systemów jak i podczas ich eksploatacji. Dlatego staramy się być dostępni na miejscu, rozbudowując lokalne oddziały, a także online, wykorzystując do tego bezpieczne narzędzia komunikacji i zdalnego dostępu do systemów i zasobów klienta.

Jesteśmy elastyczni

Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, staramy się znaleźć „złoty środek”. Tam gdzie trzeba oprócz systemowych rozwiązań producentów wprowadzamy elementy integracji oraz indywidualnych modyfikacji. Priorytetem jest zachowanie ciągłości funkcjonowania biznesu, co w przypadku firm produkcyjnych wymaga dużej elastyczności i sporej wiedzy wdrożeniowej.

Przykłady realizacji wdrożeń:

Poznajcie nasze realizacje, zobaczcie jak wspieramy i pracujemy z klientami i  jak rozwijają się ich biznesy dzięki naszym wdrożeniom.  


Tutaj bardzo ważne CTA

Co powinni zrobić przeglądający tą stronę po jej obejrzeniu? Zadzwonić i zapytać np o konsultację albo jakąś formę rozmowy. Na pewno jeszcze nie po ofertę bo to za wcześnie. Być może powinnismy ich skierować do innego miejsca na stronie np. do systemu/systemów?

Zapytaj o wstępny kosztorys

Poznajcie także inne obszary naszego wsparcia: